Není hypotéka jako hypotéka a u té americké to platí dvojnásob. Nejedná se totiž o hypotéku v pravém slova smyslu. Ano, můžeme zde najít jisté prvky, které se s klasickou hypotékou ztotožňují, na druhou stranu ale i velké rozdíly. Možná právě díky těmto rozdílům je americká hypotéka natolik oblíbeným úvěrovým produktem.
Američané se touží v řadě věcech odlišovat a to se jim koneckonců i daří. Vždyť samotná americká hypotéka má hned několik rozdílů, které z ní dělají více či méně výhodný produkt. Jedno je ale podstatné, jedná se o neúčelový úvěr. Co to znamená v praxi? Peníze, které si od banky či nebankovní společnosti půjčíte, můžete využít dle svého uvážení. Na rozdíl od klasické hypotéky, která dovoluje peníze čerpat jen na výdaje spojené s vlastním bydlení. Aby bylo skutečně jisté, že nechcete důvěru banky zneužít, je zapotřebí veškeré výdaje dokládat za pomoci faktur, účtenek, smluv atd. Což může pro mnohé představovat až příliš mnoho papírování a byrokracie.
Rozdíl je i v úrokové sazbě a v tomto případě to není ve prospěch americké hypotéky. Účelové úvěry mají zpravidla výhodnější úrokovou sazbu, což je ale vlastně pochopitelné. Slouží totiž k financování vlastního bydlení. V současnosti se úroková sazba pohybuje ještě mírně nad 3%, od dubna ale začínají platit nové podmínky České národní banky. Ta vzhledem k narůstající inflaci poupravila i výši úrokové sazby. Hypotéky tak budou zase o něco méně výhodné. Jejich obliba však podle některých průzkumů ani v následujících měsících klesat nebude.
Americkou hypotéku nabízí i některé nebankovní společnosti. Tu využívají nejčastěji žadatelé, kteří v bance neuspěli třeba kvůli nízkému příjmu nebo negativnímu záznamu v registru dlužníků. Nebankovní americká hypotéka je však primárně určena právě pro tyto žadatele. Jen je potřeba počítat s vyšší úrokovou sazbou.