Spousta lidí si plete pojmy technika a technologie. Takže se na to podíváme, ovšem jen tak narychlo. Technika je především věc, těžká, například jako bagr nebo buldozer. Nebo také vojenská. Nebo lehká. Technologie je však postup. I obyčejný recept na jakékoli jídlo je technologie, a to není vtip. Když jsem se učil jako kuchař měli jsme ve škole předmět technologie vaření. Nuže, vysvětlili jsme si základní pojmy a nyní k samotné počítačové technice.
Jistě si ti starší pamatují bedny, co nám stály na stole nebo pod ním, ve kterém byly počítačové komponenty. Uprostřed stolu pak trůnil CRT monitor. Už si asi málokdo pamatuje, co je to za zkratku. Vězte tedy, že CRT znamená Cathode ray tube, tedy tak nějak, vyloženo do srozumitelštiny, katodová trubice. Tento monitor byl těžký a protáhlý, takže na stole skutečně zabíral hodně místa. Jeho název plyne z použití již jednou jmenované katodové trubice, která tento podlouhlý tvar určovala. Naštěstí pak přišly monitory „placaté“ které již zabral jen minimum místa a k manipulaci jsou velmi lehké.
Počítače samotné byly vlastně skříň, do které se zasunovaly diskety, byly-li třeba. Diskety už také málokdo pamatuje. V podstatě to byl kotouček částečně ukrytý v plastovém těle. Byly náchylné k poškození a moc se toho na ně nevešlo. Pro představu, na jeden film v nižší kvalitě byste potřebovali asi sto kousků disket. Těch menších, běžně užívaných. Nu, naštěstí technika pokročila a přinesla CD, pak DVD a nyní máme flešky, které jsou na přenos dat snad bezkonkurenční.
V počítačové skříni byla mateřská deska s procesorem, který taktoval několika Mega, a to už bylo něco. O nějakém procesoru který „zpíval“ v Giga se tehdy ještě ani nevědělo. Dnes je to zcela běžné a není daleko doby, kdy bude taktovat ještě rychleji.
Vývoj prostě nejde zastavit