Město Telč patří k nejznámějším místům na pomezí Čech a Moravy. Je často uváděno v zahraničních prospektech jako jeden z oblíbených turistických cílů v naší zemi. Tak trochu ve stínu jeho slávy se krčí dvě města Dačice a Slavonice, ovšem poněkud neprávem.
Slavonice
Městečko Slavonice proslavila překrásná architektura renesančních domů v jeho historickém centru. Městská památková rezervace vás obklopí středověkými portály, sochami, městskými branami, funkčními pískovcovými kašnami z poloviny sedmnáctého a z osmnáctého století a dlážděným povrchem ulic. Nachází se zde dvě rozsáhlá náměstí uzavřená měšťanskými domy, z nichž některé, např. dům č. 479, vynikají neobvyklou krásou. Některá průčelí jsou vyzdobena sgrafity, najdete zde i pozůstatky městských hradeb a kostel Nanebevzetí P. Marie a kostel svatého Jana Křtitele.
Město se však může pochlubit unikátní raritou, kterou jinde nenaleznete. Nedaleko odtud v obci Maříž vznikla velmi zvláštní keramika. Tradiční výroba se přenesla i do nedalekých Slavonic, v Maříži i ve Slavonicích jsou v provozu keramické dílny, kde si můžete buď originální výrobky zakoupit, nebo si je zhotovit sami. Dílničky mají kapacitu omezenou, zhruba 30 osob, je třeba si proto provést včasnou rezervaci místa, neboť je o tyto aktivity značný zájem, zejména v letní sezóně.
Dačice
Ve městě se nachází dva zámecké areály, ten starší je upraven jako sídlo obecního (městského) úřadu a nový zámek je otevřený pro veřejnost. Poznáte jej podle nápadné zelené fasády. Jde o empírově upravenou stavbu, jedinečnou v České republice, prohlášenou za Národní kulturní památku. Jižní zámecký trakt plynule navazuje do krajinného parku. Ve městě naleznete Františkánský klášter, kostel svatého Vavřince a několik dalších zajímavých historických staveb.
Dačice jsou ve světě známy jako rodiště kostkového cukru, v tamním cukrovaru byla vyrobena vůbec první kostka na světě, a to v roce 1841. Před farním kostelem byl první kostce cukru vystavěn dokonce pomník.