Určitě jste už slyšeli o relativně nové měně Bitcoin. Jde o první kryptoměnu, která se těží pomocí počítače či speciálních zařízení. Za údajného zakladatele této měny bývá považován Satoshi Nakamoto. Je otázkou, zda se jedná o pravé jméno nebo přezdívku nějaké osoby či skupiny osob. Principem je, že počítače/zařízení po celém světě hledají nový blok, tím potvrzují transakce v síti a umožnují tak funkčnost této krytoměny jako elektronického platidla.
Jak mohl přijít o 2 miliardy korun?
Pan James Howells z Walesu tuto kryptoměnu v minulosti těžil doma na svém notebooku. V té době nebyla těžba tak obtížná jako dnes a prodejní cena byla rovna téměř nule. Po stížnostech jeho přítelkyně na vysokou hlučnost notebooku při těžbě musel s tímto přestat. Notebook ještě nějaký ten rok využíval, až do té doby, než se mu nešťastnou náhodou podařilo ho polít. Poté rozprodal funkční části notebooku na díly, jen disk si nechal doma v šuplíku. O kryptoměny se po nějaké době přestal zajímat a disk vyhodil v domnění, že si data z něj už zálohoval. Disk se 7 500 Bitcoiny tedy zřejmě leží na skládce ve Walesu, přičemž cena jednoho kusu se pohybuje kolem 350 000 Kč.
Je možné tyto Bitcoiny ještě zachránit?
James Howells se domnívá, že je reálná šance na nalezení tohoto hardisku na skládce ve Walesu. Jedná se sice o hledání jehly v kupce sena, ale odměna může být velká. Rozhodl se proto požádat o pomoc na internetu. Hledá někoho, kdo by mu pomohl s prohledáním skládky. Problémem je, že na skládce leží již dlouhou dobu spolu s ostatními toxickými materiály. To snižuje šanci na jeho nalezení a také jeho funkčnost v případě nálezu. Tento pokus zřejmě nemá moc nadějí, ale je možné se z tohoto příběhu poučit. Chraňte a zálohujte svá data! Nikdy nevíte, co bude mít v budoucnu jakou hodnotu!