Nehledě na závažnost, dopravní nehoda je velkým strašákem většiny řidičů. Situace, které se chce každý vyhnout. Bohužel jejich počet je každoročně velmi vysoký. Nejčastěji je na vině nepřiměřená rychlost, nedání přednosti v jízdě, špatné předjíždění a samozřejmě řízení pod vlivem alkoholu. Škody na životě a zdraví jsou nevyčíslitelné, i když pojišťovny by možná tak úplně nesouhlasily. Jak jsou na tom ale celkové škody? Tam se částky šplhají k hodnotě více jak 6 miliard korun za rok.
Kdo má nárok na náhradu
Nárok na náhradu škody má každý, kdo byl účastníkem dopravní nehody, byl nějakým způsobem poškozen a zároveň není jejím viníkem. Z toho vyplývá, že poškozeným nemusí být jen řidič jiného dopravního prostředku. Takovým účastníkem nehody pak může být například i náhodný chodec, který se ocitne ve špatnou chvíli na špatném místě. V případě uznané spoluúčasti na nehodě dostane poškozený odškodnění také, pochopitelně ne však v plné výši.
Odškodnění po autonehodě
Poškozený má nárok na náhradu škody na zdraví, náhradu věcné škody a v nejhorším případně mají pozůstalí nárok na náhradu škody na životě. Co se týče náhrady škody za zdraví, kromě újmy na zdraví ve formě zranění a trvalých následků sem spadá také odškodnění za náklady na léčení a náhrada za ušlý zisk, o který poškozený přichází právě po dobu léčby. Pokud vlivem nehody poškozený již nemůže vykonávat stejnou výdělečnou činnost a dojde ke snížení příjmu, pak se náhrada týká i období po léčbě. Pozůstalí mají kromě samotného odškodnění za úmrtí také nárok na náhradu nákladů za pohřeb a dokonce v některých případech nárok na jejich výživu.
Krácení plnění pojišťovnou
Jelikož výše odškodnění po dopravní nehodě se posuzuje individuálně dle všech okolností, pojišťovny toho využívají a často vyplácí opravdu jen minimální částku plnění. Mnohdy dochází ke krácení nebo dokonce k odmítnutí uhrazení některých výloh. Pokud nejste spokojeni s výslednou částkou, je možnost využití revize odškodnění a nechat si vypracovat znalecký posudek.