Jak šetřit s energií, neplýtvat, a přitom si dopřát běžný životní standard? Možností je celá řada a tak se zmíníme jen o některých.
Přechod na LED technologii – žárovky s wolframovým vláknem sice vydávají optimální světlo, které zobrazuje osvětlené předměty v jejich věrných barvách, ale tato technologie má dvě podstatné nevýhody: Tou první je pouze teplá barva světla, což je ideální sice večer k odpočinku, ale nikoli pro práci. Tam, kde potřebujete být bdělí, se hodí spíše studená barva, což je např. u kuchyňské linky nebo psacího stolu.
Technologie LED umožňuje zvolit si obě varianty teploty osvětlení a je možné vyrobit i svítidla plnospektrální. Další problém je energetická náročnost, spotřeba energie pro svícení žárovky s wolframovým vláknem je mnohonásobně vyšší, než u LED žárovek, proto pokud máte ještě někde staré žárovky, a svítíte jimi delší dobu, zbytečně vám odčerpávají finance z peněženky. To samé se týká starých zářivek, které také odebírají mnoho proudu, a navíc vyzařují poměrně mnoho elektrosmogu.
Topení dřevem – máte-li možnost vytápět dům z vlastních zdrojů, a nejde o dálkové teplo, dodávané z teplárny, stále nejlevnějším topným zdrojem je palivové dřevo. Pořiďte si krbová kamna nebo krb, případně s možností zapojení tepelného výměníku, a to i včetně podlahového vytápění, a ohřívejte se doma tímto způsobem. Palivové dříví může být i z polomů, je možné se někdy dohodnout se správcem lesního porostu a zpracovat motorovou pilou padlý strom nebo silnější větve. Vytápět je možné i suchými šiškami, které dobře hoří.
Propan-butan – tlakové láhve s tímto plynem vychází stále levněji u větších objemů, tedy např. u lahví 10 kg, než přípojka zemního plynu, kde platíte i pevnou měsíční sazbu bez ohledu na spotřebu. Zkuste zvážit i tuto variantu úspory financí na bydlení, je-li to pro vás reálné.