Pokud se rozhodneme experimentovat ve výrobě léčivých mastí a domácí přírodní kosmetiky, nepotřebujeme žádné speciální vybavení a stačí nám pár surovin, které si jednak můžeme částečně sami obstarat v přírodě (sběr bylin) anebo zakoupit v prodejnách, které se potřebným sortimentem zabývají.
Jako základní surovinu pro výrobu mastí a krémů bereme nosný tuk. Naše babičky si vystačili se sádlem, to má ale svá úskalí. Ne každému je představa mazání se sádlem příjemná. Tato surovina se musí trvale uchovávat v chladu, jinak má tendenci žluknout a její doba použitelnosti je omezená. Proto lidé hledali náhradu, a kromě kosmetické vazelíny se řešení nabídlo v použití různých rostlinných olejů a másel, které už v sobě mají blahodárné účinky na naši pokožku.
Domácí kostivalová mast
Kostival je rostlina běžně se vyskytující na českých loukách, a proto není problém si ji obstarat a usušit. Rostlinka obsahuje mnoho prospěšných látek, za zmínku stojí alantoin, který mírní záněty a podporuje růst nových buněk. Uplatnění najde při obtížích se záněty kloubů, působí na natažené svaly, naražené končetiny, podvrtnutí a artritidu.
Mast připravíme tak, že tuk (můžeme zvolit i dostupný panenský olivový olej) zahříváme na vodní lázni spolu s bylinkami. Na 100 ml oleje stačí velká hrst dobře usušené byliny. Směs zahřejeme, aby se v oleji začaly tvořit bublinky, odstavíme a necháme do druhého dne. Postup opakujeme nejméně 3x. Po posledním zahřátí tuk přecedíme a dáme do něj nastrouhaný včelí vosk a za důkladného míchání ho necháme rozpustit. Včelí vosk nám olej zahustí, a navíc má blahodárný vliv na pokožku, kterou změkčuje a chrání proti vlivům počasí. Ještě tekutou mast nalijeme do kelímků nebo skleniček, uchováme v chladnu.
Mnoho možností výroby
Podobných mastí můžeme vyrobit mnoho druhů, podle potřeby. Vždy vycházíme z léčivých vlastností byliny a z blahodárných vlastností nosných olejů. Na trhu je běžně k dostání například kokosový, šípkový nebo mandlový olej v BIO kvalitě.